En İyi 5 Mobil Oyun Üreticisi 2021


0

1- Zynga

2019’da Zynga’nın işini tersine çeviren, nihayet mobil pazardan en iyi şekilde yararlanan ve hızla büyüdüğü harika bir iş çıkardığını düşündük. Ancak 2020 planları hakkında hiçbir fikrimiz yoktu.

Özellikle, Türk geliştirici Peak Games’in 1,85 milyar dolara satın alınması, mobil sektörü sarstı ve geliştiricinin ana oyunları Toy Blast ve Toon Blast’ın devam eden performansına dair açık bir inancı işaret ediyor.

Ancak Zynga da yeni yollar keşfetmeye devam ediyor. Hiper-günlük stüdyosu Rollic’i 168 milyon dolara satın aldı ve oradaki en hızlı büyüyen türe ilk girişini işaret etti, Amazon’un Alexa’sı için Word Pop’u yayınladı ve Snapchat ile çok oyunlu bir anlaşma imzaladı.

Mevcut oyunlar ve stüdyolar iyi performans göstermeye devam ediyor – Empires & Puzzles, 500 milyon dolarlık ömür boyu gelir elde ederken NaturalMotion Birmingham’da yeni bir ofis açtı.

Ayrıca, Portkey Games ve Warner Bros. ile yapılan ortaklık sayesinde 3’lü eşleştirme bulmacası Harry Potter: Bulmacalar ve Büyüler geliştirilmekte olan, lansman aşamasında devasa bir lisanslı oyuna sahip.

Zynga’nın M&A stratejisini yavaşlatmayı planlamadığını zaten biliyoruz ve sadece bu yıl yeni stüdyolara 2 milyar doların üzerinde harcama yaptığından, olmak istediği yere ulaşmak için nakit para harcamaktan kesinlikle korkmuyor.

Zynga, heyecan verici bir geleceğe sahip, hızlı büyüyen, başarılı bir mobil geliştiricinin parlayan bir örneğidir – ve neden üst üste ikinci kez En İyi 5 Mobil Oyun Yapıcı listemizde zirveye ulaşmıştır.

2- NetEase

NetEase, mobil alanda büyümeye ve her zamankinden daha heyecan verici şeyler yapmaya devam eden bir başka Çin devi, ancak şu anda geleceği – özellikle de batılı oyuncular için – belki de şimdiye kadarki en çekici.

Tabii ki Çin’deki oyunları sarkık değil. Örneğin yakın zamanda piyasaya sürülen bir 3D baskısını içeren Fantasy Westward Journey oyun serisi, yayıncının kendi ülkesindeki rakamları yapmaya devam ediyor.

Ve lisanslı oyunları, piyasaya sürüldüğü ilk yıl içinde 100 milyondan fazla oyuncu toplayan Tom ve Jerry’ye 4v1 versiyonu gibi oldukça şaşırtıcı sonuçlar veriyor.
Gerçekten de, lisansları edinme ve etkin bir şekilde kullanma yeteneği, NetEase’i şu anda bu kadar heyecan verici kılan şeydir ve özellikle ilgi çekici olan üç oyun: Marvel Duel, Lord of the Rings: Rise to War ve Harry Potter: Magic Awakened.

Magic Awakened şu anda Çin’de beta sürümünde ve ülkenin ötesinde hiçbir zaman gün ışığını göremeyebilir, ancak üçünün de doğru yapılırsa büyük hit olma potansiyeli var.

NetEase ayrıca geleceğe de bakıyor ve özellikle mobil cihazlar dahil olmak üzere yeni nesil oyunlar için Tokyo’da yeni bir geliştirme stüdyosu kuruyor. Ve hepsinden önemlisi, Hong Kong Borsası’nda listelendi ve bildirildiğine göre bu süreçte 2.7 milyar dolar topladı.

Bu ortaklıkların ve yatırımların nasıl sonuçlanacağını değerlendirmek için henüz çok erken, ancak NetEase’in gelecek yılın İlk 5’daki listemizin 2. sırasında yer alıyor.

3-Tencent

Tencent’in mobil ortamda varlığı kaçınılmazdır. Bu listeye bir göz atın ve bir noktada Çin devinden yatırım almış birçok şirket bulacağınızdan ve hatta dolaylı olarak da olsa bazılarına sahip olabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Ancak Tencent, kendi başına olağanüstü derecede büyük bir yayıncı ve geliştiricidir ve tüm yatırımlarının ve satın almalarının dışında, kendi başına gelişen bir mobil işletmesi vardır.

Bunun büyük bir kısmı, Temmuz 2020’de 3 milyar dolar gelir elde eden ve sürekli olarak en çok hasılat yapanlardan biri olan PUBG Mobile ve Çin’in tek kardeş oyunu Game for Peace olan canavarın arkasındaki geliştirici dahili ekip TiMi Studios’a ait. mobil pazardaki oyunlar.

TiMi ayrıca sevilen run-and-gun serisi Metal Slug’ı yeni bir oyunla mobil cihazlara getirmek için SNK ile ve Honor of Kings ile çarpıcı bir benzerlik taşıyan bir arena savaşı olan Pokémon Unite’daki The Pokémon Company ile ortaklık yapıyor. yol, aynı zamanda hala inanılmaz derecede başarılı.

Tencent, son zamanlarda Voodoo’da bir azınlık hissesi alarak, ancak aynı zamanda Sumo Digital ve PlatinumGames’te hisse satın alarak, tabii ki hala büyük yatırım yapmaya devam ediyor. Nintendo’nun Switch’i Çin’e getirmesine bile yardımcı oldu, ancak bu başka bir liste için başka bir hikaye

4-Niantic

Pokémon GO, neredeyse tamamen dışarı çıkma etrafında tasarlanmış bir oyundur ve 2020’nin hatırlanacağı bir şey varsa, dünyadaki herkesin tam tersini yapmasıdır.

Bunu akılda tutarak, Pokémon GO’nun kendisini yalnızca kendi meskeninizin rahatlığında keyfini çıkarabileceğiniz bir oyuna dönüştürmeyi başarmakla kalmayıp, aynı zamanda lansmanından bu yana en iyi ikinci gelir yılını yaşamış olması da şaşırtıcı. .

Niantic de ganimetlerini kendisine saklamadı. 2020 Pokémon GO Fest’ten elde edilen gelirleri kullanarak Siyah hayır kurumlarına ve topluluklarına büyük bir bağışta bulundu ve pandeminin zirvede olduğu zamanlarda yardımcı olmak için dünya çapındaki işletmelere oyun içinde ücretsiz reklam sağladı.

Ancak Niantic’in işi canavar kapma unvanıyla başlayıp bitmiyor. AR teknolojisini ilerletmek için 6D.ai’yi satın aldı ve “hikaye anlatıcılığını yeniden keşfetmeye” yardımcı olmak için etkileşimli tiyatro şirketi Punchdrunk ile ortaklık kurdu.

Başka oyunları da var – ancak bunlar Niantic’in umduğu başarı olmayabilir. Ingress ve Harry Potter: Wizards Unite bu noktada neredeyse tamamen unutuldu ve yumuşak başlatılan Catan – World Explorers bir sonraki sürümü için garip bir seçim olarak görülebilir.

Ancak geliştirilmekte olan on oyun ve Gerçek Dünya Platformu her zaman daha iyi hale gelen Niantic, dikkate alınması gereken ve en zor zamanlarda bile açıkça hayatta kalabilen bir şirket olmaya devam ediyor.

5- Scopely

Scopely’nin İlk 50 sıralamasındaki yükselişi, meteorik olmaktan başka bir şey değil – sadece iki yıl önce, 2019 için onuncu sıraya sıçradan önce 33 numaraya ulaştı. Ve şimdi, zaten yıldız olan 2020 sayesinde, daha da yükseğe tırmanıyor.

Her şey, Ekim 2019’da 200 milyon dolarlık bir dizi D fon turuyla başladı ve Mart 2020’de ek bir 200 milyon dolar ile tamamlandı.

Ve bu para, yayıncının FoxNext Games’i ve Marvel Strike oyunlarını satın almasıyla doğrudan işe yaradı. Güç ve geliştirilmekte olan Avatar: Pandora Rising.

Ancak Scrabble GO Mart 2020’de piyasaya sürülürken ve bildirildiğine göre tüm zamanların mobil kelime oyununun en iyi lansman haftasını yaşarken sıradan köklerini de unutmadı. Scopely, oyunun geliştiricisi PierPlay’i lansmandan bir ay sonra kaptı.

Üstelik, eski Rogue Games kurucusu ve CEO’su Mike DeLaet’in stratejik ortaklıklardan sorumlu yeni Kıdemli Başkan Yardımcısı, eski Product Madness MD Daniel Freireich ise oyunların başkanı oldu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0